PROTISLUNEČNÍ FOLIE NA OKNA, REFLEXNÍ FOLIE, ANTI-UV FOLIE
Horko v interiérech v letních měsících má celou řadu negativních vlivů. Přehřátí organismu může vyvolat celou řadu zdravotních problémů a to jak fyzických, tak i psychických. V mnoha publikovaných studií se dokládá při vzestupu teplot nad 25°C snížená výkonnost a zdravotní problémy. Přehřátí nad únosnou míru může u lidí, kteří nejsou v dobré kondici znamenat velmi těžké následky.
Protisluneční folie na okna budov
Moderní budovy jsou kompletně proskleny a skleníkový efekt extrémně zvyšuje teploty v interiéru. Ani klimatizace nezabrání tomu, aby lidé, jež jsou přímo za sklem nepocítili účinky ostrých slunečních paprsků. A tedy i v případě, kdy je objekt vybaven klimatizací, mají protisluneční folie své obrovské uplatnění. Protisluneční folie zabraňují přímému prostupu horka a navíc snižují náklady na provoz klimatizace.
Protisluneční folie chrání před zářením
V posledních letech se stále zvyšuje množství škodlivého UV záření dopadajícího na zemi. Naše protisluneční folie zadrží minimálně 98% tohoto záření. Protisluneční folie jsou barevné (stříbro, bronz, šeď), s různými stupni reflexe a různým prostupem světla. Mají zdvojenou proti-otěrovou vrstvu, která je chrání před nechtěným poškozením (poškrábání).
Popis protisluneční folie
Protisluneční folie jsou vybaveny vrstvou kovu. Tato vrstva kovu je reflexní – zrcadlová. Díky této reflexi folie většinu energie odrazí. Další část tepla absorbují přímo do sebe. Zbytek energie se přenese do interiéru. Současným trendem je používat protisluneční folie, které propustí co nejvíce denního světla, avšak s vysokou reflexí, která zabezpečí co nejvyšší proti-sluneční výkon.
Protisluneční folie do rodinných domů
Do rodinných domů doporučujeme protisluneční folie s prostupností světla 35% a více. Pro komerční objekty je možno používat folie již od 20% prostupnosti. Při výzkumech bylo zjištěno, jak lidské oko rozeznává různé intenzity zadržení světla (Dospělo se k výsledku, že 50% zadržení světla je na hranici očního rozeznání a teprve až 40% prostupnosti lidské oko bezpečně určí.)
Proto tedy je třeba dbát na doporučení odborných techniků, kteří mají dostatek zkušeností k tomu, aby doporučili opravdu ten nejvhodnější typ protisluneční folie pro dané využití. Obdobně je tomu i s volbou barevného odstínu. Je velký rozdíl mezi tóny studenými (namodralé, stříbrné apod.) a teplými (bronzová, šedá apod.).
Typy protislunečních folií:
Interiérové protisluneční folie
Interiérové protisluneční folie Používají se na okna, která je možno demontovat na jednotlivá skla. Instalace se provádí na vnější sklo zevnitř.
Exteriérové protisluneční folie
Exteriérové protisluneční folie představují nejvyšší proti-sluneční účinek. Protisluneční exteriérové folie zabezpečují nejvyšší výkon tím, že odrážejí a pohlcují (absorbce) sluneční energii ještě dříve, než vstoupí do proskleného systému a tím významně roste jejich účinnost, neboť nedochází v takové míře k absorpci mezi skly (dvojitá izolační skla).
Tato absorbce by se pak dále přenášela (redialací) jak do exteriéru, tak bohužel i do interiéru. V současné době jsou ze všech typů proti-slunečních folií, vzhledem ke svým vynikajícím účinkům, nejvíce žádané.
Na dvojitá izolační skla doporučujeme výhradně exteriérové proti-sluneční folie.
Účinky protisluneční folie:
Cílem protisluneční oólie je snížit přehřívání interiéru skleněnými plochami. Protisluneční folie rovněž slouží k barevnému doladění těchto ploch.
Využití protisluneční folie:
Protisluneční folie lze využit na veškeré objekty vybavené okny, kde dochází v horku k nadměrnému nárůstu teploty vlivem sluneční energie procházející skly (skleníkový efekt).


